2021 är friluftslivets år och det kommer att uppmärksammas på olika sätt. Vi som paddlar i Sollefteå har ju friluftsliv på agendan varje år. :) Men, om du vill göra något lite extra och hitta på roliga saker så kan du t.ex. spana in Friluftsfrämjandet och deras tankar kring detta speciella år genom att klicka här.
På hemsidan Luften Är Fri kan man bl.a. läsa följande:
"Luften är fri är ett projekt som leds av Svenskt Friluftsliv med stöd av Naturvårdsverket och syftar till att få fler människor att prova friluftsliv och långsiktigt fortsätta samt öka medvetenheten om friluftslivets värden och allemansrätten."
Passa på att året 2021 prova nya saker som du inte gjort tidigare. Kanske är paddling en sådan sak och då ska du hänga på våra onsdagspaddlingar.
Klicka på bilden nedan för att komma till sidan för Luften är fri!
Comments